محاسبه درآمد ماینر

محاسبه درآمد ماینر

محاسبه درآمد ماینر

پیش از معرفی نحوه محاسه درآمد ماینر ها اشاره کوتاهی کنیم به این موصوع که ماین یعنی چه؟ و ماینر چه کاری انجام می دهد؟

ماین کردن

به فرآیند استخراج بیت کوین ماین کردن می گویند. سوال دیگری پیش می آید و آن این است که استخراج بیت کوین یعنی چه؟ استخراج بیت کوین یعنی انجام محاسبات برای شبکه بیت کوین و دریافت درآمد بابت انجام محاسبات.

دو دسته ارز دیجیتال داریم یا باید استخراج شوند مثل بیت کوین یا توسط نهادی تولید می شوند مثل ریپل

لذا بیت کوین باید از منشای ایجاد شود که این منشا همان استخراج بیت کوین است. یعنی نباید در شبکه بیت کوین پولی وجود داشته باشد که بدون استخراج بوجود آمده باشد.

ماینر چه کاری انجام می دهد

ماینرها دستگاه هایی هستند برای شبکه بیت کوین و یا هرشبکه دیگری محاسبات انجام می دهند به منظور کشف بلاک و تایید کردن تراکنش های مورد نظر. و بابت انجام این محاسبات که منجر به کشف بلاک می شود پاداشی دریافت می کنند. در هر بلاک تعدادی تراکنس قرار دارد که با کشف آن بلاک، تمام تراکنش های موجود مورد تایید قرار می گیرند. امروز که چهار آبان ماه 1398 بابت کشف هر بلاک در شبکه بیت کوین 12.5 بیت کوین پاداش داده می شود.

 

حالا که با مفاهیم اولیه آشنا شدیم سوالی که پیش می آید آیا می توان با یک دستگاه ماینر بلاک را کشف کرد؟

احتمال کشف بلاک با یک دستگاه ماینر معمولی که در این زمان توان محاسباتی برابر با 50 تراهش دارند تقریبا صفر است. حتی با ده دستگاه هم شانس کمی داریم. پس بهتر است تعدادی دستگاه به یک استخر متصل شوند تا با افزایش توان محاسباتی شانس کشف بلاک را افزایش دهیم. خب حالا دیگر فقط ما یک نفر نیستیم پس پاداش حاصله بیت تعداد زیادی از ماینر ها تقسیم می شود. که در زمان نوشتن این نوشته این مقدار برابر است با  0.00001938 BTC در طول یک شبانه روز و برای هر یک تراهش.

 

پس برای محاسبه درآمد هر ماینر  در طول یک ماه باید توان محاسباتی که با تراهش th سنجیده می شود را در  تعداد روز ماه ضرب کرد. عدد حاصله می شود درآمد یک دستگاه ماینر در طول یک ماه به شرطی که بدون قطعی کار کند و سختی شبکه بیت کوین یا رمز ارز افزایش یا کاهش پیدا نکند و هالوینگ رخ ندهد. نکته قابل ذکر این است که درآمد بر مبنای بیت کوین است و برای تبدیل به دلار یا ریال باید در قیمت بیت کوین ضرب شود. به سختی شبکه بیت کوین اشاره کردیم. سختی شبکه بیت کوین فاکتور مهمی است که هر دو هفته یکبار به روز می شود. هر چه سختی شبکه افزایش پیدا کند درآمد بیت کوینی ماینر ها نیز کاهش پیدا می کند.

 

خب به عنوان مثال درآمد یک دستگاه S17 با توان محاسباتی 53 th برابر است با :

53 * 30 *  0.00001938 BTC = 0.0308 BTC

که امروز درآمدخاصله به ریال کمی کمتر از سه میلیون تومان می شود.

محاسبه هزینه های ماینر

هزینه های ماینر با دقت قابل محاسبه نیست ولی به طور کلی مهم ترین هزینه هزینه برق است. که برای همین دستگاه S17 مطابق رابطه زیر محاسبه می شود. البته این هزینه بر اساس هزینه برق رسمی که از سمت دولت مشخص شده حساب شده و فرض شده که از تمام تخفیف ها استفاده می شود. لذا هزینه برق به ازای هر کیلووات 330 نومان فرض شده است. و برای این دستگاه مبلغ 500 هزار تومان است.

هزینه دیگری که وجود دارد هزینه اینترنت که چندان چشم گیر نیست و هزینه تعمیرات که در صورتی که نتوانید شرایط را درست آماده کنید هزینه های سنگینی در پی خواهد داشت و حتی ممکن است باعث آتش سوزی در محل نگهداری شود.

هزینه مهم دیگر مربوط به خنک سازی و تهیه شرایط تاسیساتی و الکتریکی است.

هزینه دیگه خواب سرمایه است که در کمتر کسی به این موضوع توجه دارد.

 

** کلیه دوستان قبل از خرید و ورود به حوزه استخراح بیت کوین می توانند از مشاوره رایگان گروه OFFCOIN بهرمند شوند.