آیا ارزمجازی در مقایسه با طلا، ارزهای فیات و بورس روش مناسبی برای سرمایه گذاری است؟

آیا ارزمجازی در مقایسه با طلا، ارزهای فیات و بورس روش مناسبی برای سرمایه گذاری است؟

سرمایه گذاری

در این مقاله قصد داریم مقایسه ای کوتاه بین روش های سرمایه گذاری در ایران انجام دهیم. پیش از آنکه مزایا و معایب موجود در هر روش سرمایه گذاری را مطرح کنیم باید چند اصطلاح مهندسی مالی (نقد شوندگی، ریسک و بازده) را تعریف کنیم. در کنار این سه اصطلاح باید تعریفمان از سود نیز یکسان شود. و در انتها مقایسه بین ارزمجازی ، طلا، بورس و ارزهای فیات خواهیم داشت.

 

نقدشوندگی

شاید برای شما هم سوال باشد که Liquidity یا نقدشوندگی دارایی به چه معنی است؟ تعریف نقدشوندگی به زبان ساده این است که بتوانیم به سرعت سهام یا دارایی خود را در بازار به قیمت واقعی به فروش برسانیم. به طور خلاصه به هر میزان که ما بتوانیم یک دارایی را با سرعت بیشتر و راحت تر به  وجه نقد تبدیل کنیم میزان نقدشوندگی آن بیشتر می شود.

مردم عمدتا با این مفهوم آشتا نیستند و این موضوع باعث می شود که سرمایه گذاران از شرایط ناراضی باشند.

 

بازده

مقدار ثروت حاصل شده برای سرمایه گذار از یک دارایی را بازده آن دارایی می گویند. که می تواند منفی یا مثبت باشد.

 

ریسک

ریسک دارای تعاریف متعدد و مختلفی است ولی ریسک به زبان ساده را می توان به این صورت تعریف کرد که احتمال محقق نشدن پیش ‌بینی را ریسک می گویند. برای مثال، فرض کنید قیمت دلار در حال حاضر 28000 تومان است. شما پیش ‌بینی می ‌کنید که قیمت دلار در ماه آینده به 31000 تومان برسد و بر اساس این پیش‌ بینی، اقدام به خرید دلار می ‌کنید. در اینجا دو حالت ممکن است برای دلار رخ دهد: یا دلار در ماه آینده به 31000 تومان یا بالاتر از آن می ‌رسد که در این صورت شما ریسک سرمایه ‌گذاری را با موفقیت پشت سر گذاشته ‌اید و به اصطلاح ریسک سرمایه ‌گذاری شما صفر بوده است یا  پیش ‌بینی شما محقق نشده و دلار با قیمتی کمتر از آنچه پیش‌ بینی کرده بودید، به معامله می شود. تعریف دیگری که می توان برای ریسک داشت، احتمال عدم موفقیت است. هر اندازه احتمال عدم موفقیت در سرمایه ‌گذاری بیشتر باشد، اصطلاحاً ریسک سرمایه‌ گذاری بیشتر خواهد بود.

رابطه بین ریسک و بازده

معمولا هر اندازه ریسک سرمایه گذاری بالاتر باشد سود یا ضرر نیز بزرگتر خواهد بود.

سود

سود از مفاهیمی است که میتواند تعریف آن برای افراد مختلف متفاوت باشد. ما اینجا تعریف بازاری سود را ملاک عمل خود قرار می دهیم. فروشندگان برای سود یک تعریف برای خود دارند و آن این است که باید همواره مقدار مشخصی جنس در مغازه خود داشته باشند. به عنوان مثال یک طلافروش همواره باید در مغازه خود باید 100 کیلو ظلا داشته باشد. حال هر دارایی دیگری بیش از این مقدار داشته باشد برای او سود محسوب می شود.

مقایسه بین روش های سرمایه گذاری

برای سرمایه گذاری ما چند روش مرسوم در ایران را مورد بحث قرار می دهیم. روش های مرسوم سرمایه گذاری در ایران معمولا خرید یورو و دلار، سرمایه گذاری در بورس، و خرید ظلا است. چند سالی است که ارزهای مجازی نیز در این میان مورد توجه مردم قرار گرفته است. در ادامه به بررسی نقاط ضعف و قوت آنها می پردازیم.

 

دلار و یورو:

دلار و یورو تا امروز که هشت مهر ماه سال 1399 است بالاترین میزان نقدشوندگی را دارند. این ارزها عمدتا ریسک پایینی دارند و معمولا برای افرادی که معیار آنها از سود کردن سود ریالی است معمولا کم ریسک است. واقعیت این است که بسیاری از سرمایه گذاران اصلا سود ریالی را سود به شمار نمی آورند. و خرید یورو و دلار را بیشتر به عنوان حفظ ارزش پول به شمار می آورند. و نه سود. حال اگر در این بین افرادی باشند که مدام اقدام به خرید و فروش دلار کنند و سرمایه خود را به صورت دلاری از سرمایه دلاری اول دوره بیشتر کنند سود کسب کرده اند. یعنی ابتدای کار با 3 میلیون تومان سرمایه صد دلار به قیمت 30000 تومان خرید کرده اند و بعد از چند معامله سرمایه ایشان از 100 دلار به 120 برسد سرمایه گذار 20 دلار سود کسب کرده است.

 

طلا:

سرمایه گذاری در طلا نیز نقد شوندگی بالایی دارد البته نه به اندازه طلا و یورو. همچنین ریسک آن معمولا پایین. ولی سرمایه گذاری در طلا می تواند سرماه گذار را با خطر دزدیده شدن طلا مواجه کند. سرمایه گذاران می توانند با خرید طلا سود دلاری مناسبی در طول زمان کسب کنند.

 

بورس:

بورس پایین ترین نرخ نقدشوندگی را دارد. چه بسا که حتی سرمایه گذار نتواند هفته ها دارایی خود را به پول نقد تبدیل کند. شرایطی که این روزها با آن مواجه هستیم. سرمایه گذار حدکثر 5 روز در هفته و حداکثر 4 ساعت روزانه فرصت دارد که سرمایه خود را نقد کند و بعد از نقد کردن حداقل سه روز نیاز دارد تا سرمایه به حساب او منتقل شود. همچنین دارایی های بورسی فقط در ایران معتبر هستند و از این جهت نقطه ضعف بزرگی برای آن به شمار می رود. اگر دیدگاه بلند مدت باشه معمولا سرمایه گذارن می تواند سود ریالی مناسبی کسب کنند. سود کوتاه مدت نیاز به تحلیل ها حرفه ای تر و یا شانس دارد.

 

ارزهای مجازی:

نرخ نقدشوندگی در ارزهای مجازی برتر مثل ( بیت کوین و اتریوم ) بالاست. کاربر بصورت 24 ساعت می تواند معامله کند و خداکثر 12 ساعت زمان نیاز است تا درآمد حاصل از معامله به حساب کاربر منتقل گردد. نوسان قیمت در ارزهای مجازی بالات بصورت که میتواند در طی چند روز قیمت چند برابر زیاد شده و یا کاهش پیدا کند. ریسک بزرگ موجود در ارزهای مجازی صرافی های متعدد غیر مجاز و کلاه برداران بیشمار موجود است که یک کاربر در صورت نا آشنا بودن به روش های موجود ممکن است سرمایه خود را از دست دهد. ارزهای مجازی برتر معمولا کم ریسک بوده و می تواند در کوتاه مدت سود خوبی برای سرمایه گذاران ایجاد کند. احتمال دزدیده شدن کمی دارد تا حدی که فقط چند مورد بیشتر رخ نداده.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *